تبلیغات
عادلانه - انسان و جنسیت از دیدگاه حقوق اسلام
" ـ اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً "


سلامیکی از نگاه های انسان شناختی مؤثر در زمینه ی حقوق بشر ، نگاه به تاثیر جنسیت در حقوق است. رابطه ی جنسیت با ماهیت و ذات انسانی از یک سو ؛ و از سوی دیگر با حقوق انسانی همواره مورد بحث حقوقدانان و انسان شناسان بوده است.

جنسیت در اسلام


خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

یا أَیهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ (حجرات / 13 )

ای مردم! ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره‌ها و قبیله‌ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید؛ (اینها ملاک امتیاز نیست،) گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست؛ خداوند دانا و آگاه است!


بنابر این آیه و همچنین اصل حکمت، تفاوت در خلقت باعث دوگانگی در حقوق می شود. زن و مرد هر دو انسان هستند ولی در عین حال، از قابلیت های متفاوتی برخوردار هستند.

دو تیکه فلز را تصور کنید که یکی تبدیل به قاشق  و دیگری تبدیل به چنگال شده است، هر دو از جهت ذات، استیل هستند ولی قابلیت ها و کارایی های متفاوتی دارند و نمی توان یکی را بجای دیگری استفاده کرد!!!

زن و مرد نیز هر دو انسان هستند ولی ... 

... ویژگی های فیزیولوژیکی و روانشناختی مخصوص به خود را دارند. اشتراک این دو در انسان بودن نباید باعث نادیده گرفتن تمایزات انها بشود. این تمایزات باعث می شود تا حقوق متناسب خود را مطالبه کنند.

زنان به عنوان نیمی از جامعه ی انسانی همواره بخش مهمی از تاریخ بشری را به خود اختصاص داده اند. گاهی مظلوم بوده اند و گاهی افتخار آفرین و حماسه ساز؛ گاهی فراموش شده و بی تأثیر و گاهی در صحنه و تاثیر گذار.

اما در مجموع زنان هرگز نتوانسته اند آنطور که شایسته است، باشند. از این رو ، احقاق حقوق آنان همواره مورد توجه عدالت خواهان و آرمان طلبان و در رأس انها ادیان توحیدی و پیامبران الهی بوده است. آنچه مهم است این است که هر انسانی اعم از زن و مرد، باید از فرصت ها و زمینه های مناسب برای رشد و رسیدن به کمالات وجودی برخوردار باشد و جنسیت هیچ یک از زن و مردی نباید مانع از رسیدن او به کمال شود.


ادامه دارد ...

یا علی

طبقه بندی: حقوق بین الملل،  حقوق خانواده، 
برچسب ها: ارزش انسان در اسلام، جنسیت در اسلام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 9 اردیبهشت 1391 | توسط : Ali | نظرات()