تبلیغات
عادلانه - جنسیت، تفاوت در حقوق معلول تفاوت در تکوین
" ـ اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً "سلام


در ادامه مطالب قبل در مورد جنسیت و اینکه از این رو زن و مرد در حقوق نیز متفاوت هستند، در این پست به بررسی عمیق تر در مورد این تفاوت می پردازیم. بنابراینن شاید بحث از حقوقی بودن کمی خارج شود، ولی ما از ذکر آن ناگزیر هستیم.

تفاوت در جنسیت در اسلام


آلکسیس کارل نویسنده ی کتاب انسان موجودی ناشناخته، درباره ی تفاوت های زن و مرد می گوید:

« زن از جهات زیادی متفاوت از مرد است، و ما مجبوریم آنها را آنگونه که هستند بپذیریم. زنان باید به بسط مواهب طبیعی خود در جهت و مسیر سرشت خاص خویش؛ بدون تقلید کورکورانه از مردان بکوشند.

وظیفه ی ایشان در راه تکامل بشریت ، خیلی بزرگتر از مردان است. نباید برای دختران جوان همان طرز فکر و نوع زندگی  و همان هدفی را که برای پسران جوان درنظر می گیریم، معمول داریم.

متخصصین تعلیم و تربیت باید اختلاف بدنی و روانی جنس مرد و زن و  وظایف طبیعی ایشان را در نظر داشته باشند؛ توجه با این  نکته ی اساسی در بنای آینده ی تمدن ما حائز اهمیت بسیار است.» 


نظریه های روانشناسان در مورد طبیعت زن و مرد:

روانشناسان تفاوت های زنان و مردان را در جنبه های وابستگی طلبی ، ویژگی های شخصیتی، شکل گیری هویت، دیگر خواهی، روحیه عاطفی، احساسی و هیجانی، خلاقیت و نبوغ و برخی دیگر از خصائص طبیعی خاطر نشان کرده اند.

« بیشتر روانشناسان، از مردان به عنوان موجود مستقل و از زنان به عنوان موجود دیگر گرا، منعطف و وابسته یاد کرده اند.» 

« موضوع وابستگی زن به مرد  و استقلال خواهی مرد از نظر وضعیت جسمانی یک امر طبیعی است، روان زن به وابستگی گرایش دارد و از تنهایی می ترسد. » و « تحقیقات ناشی از آن است که شکل گیری هویت دختران برای استقلال شخصی نیست؛ بلکه برای مراقبت از دیگران نیز هست، در حالی که هویت پسران از اساس برای استقلال و رقابت و خودیت، شکل می گیرد.»  « روانشناسان زیادی بر این نکته تاکید دارند که زنان بسیار دیگر خواه هستند، و مردان خودخواه. زنان هستی خود را برای دیگران می خواهند  و خوشی ها و آرزوهای خود را بر مدار هستی کسانی استوار می سازند که دوست دارند، مثل همسر، فرزند و پدر و مادر. درحالیکه مردان دیگران را برای خود می خواهند و خود و مصالح خود را محور قرار می دهند.» 

« زنان ترجیح می دهند که به جای ایفای نقش مستقل، بیشتر سازگار شونده باشند و مورد توجه مردان قرار گیرند... این ویژگی که بیشتر ریشه ی فیزیولوژیکی دارد، زنان را وا می دارد که تحت نظر پدر یا شوهر زندگی کنند. 

به گفته ی کلیودالسون، زنان از مرئوس بودن بیشتر لذت می برند تا رئیس بودن.» « زنانی که ویژگی هایی مانند قاطعیت، استقلال، سلطه جویی، برتری طلبی بر دیگران برخوردارند، از الگوی رفتار مردانه تبعیت می کنند.»

از لحاظ درون گرایی و برون گرایی « مرد بیشتر بر ارتباط های فعالیت مدار توجه نشان می دهند و دنیای بیرون را هدف قرار می دهند.»

برخی روانشناسان معتقد هستند که « زنان بیشتر از مردان لبخند به لب دارند ولی این عمل بیانگر شادکامی و خوشحالی انان نیست، این حرکت نشانه ی صلح طلبی زنان است.»

زنان بیشتر از مردان به دروغ متوسل می شوند چون قوه ی تخیل آنان با پوشاندن پوشش جذاب، دروغ را به راستنزدیک می سازند.

به نظر هاولاک الیس، هزاران زن به نقاشی پرداختند ولی فقط مردان در این رشته نبوغ داشتند.

در نشریه مردان علم آمریکا، در برابر 247 مرد، تنها  3  زن به عنوان برجسته و مشهور ثبت شده است. در این نشریه درصد زنانی که در عرصه های علمی درخشیده اند، 7/4 ثبت گردیده است.

و صد ها تفاوت طبیعی و تکوینی که با هم دارند که در حوصله ی این مقال نیست. همگی اینها تنها گوشه هایی اندک از علائم جدایی و تمایز این دو اقیانوس ناشناخته است.

و مولوی در این باره می سراید:

زین للناس حق آراسته است            زآنچه او آراست چون تـــانند رست؟

چون پی یسکن الیهایش آفرید          کی تـــــــــواند آدم از حـــوا بـــــریـــد

رستم زال ار بود و زحمزه بیش          هست در فرمان اسیر زال خویــــش

آن که عالم مست گفتش آمدی         کلمیــــــــنی یا حـــــمیرا مــــی زدی

آن غالب شد بر آتـــــش از نهیب         ز آتـش او جوشید چو باشد در حجیب

چون که دیگیحائل امد هر دو را            نــــیست کرد آب را کــــــــردش هــوا


ان شالله در پست بعد، به تاثیر تکوین در تشریع می پردازیم.

برگرفته از کتاب های:

انسان موجودی ناشناخته

روان شناسی اجتماعی، برگ اتوگلاین

آسیب شناسی فمینیسم

لذات فلسفی، ویل دورانت

ماهنامه اطلاعات علمی، شماره 10

روان شناسی کودک در دیدگاه معاصر

مثنوی

و...


یا علی

طبقه بندی: حقوق بین الملل،  شبهات فقهی- حقوقی، 
برچسب ها: جنسیت، حقوق اسلام، تفاوت طبیعی مرد و زن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 | توسط : Ali | نظرات()