تبلیغات
عادلانه - غرب و اشتغال زنان
" ـ اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً "

 

امروزه دیدگاه غرب نسبت به زنان، مبتنی بر تساوی حقوقی از جمیع جهات با مردان، بدون توجه به تفاوتهای طبیعی میان آنان می باشد. بر اساس دیدگاه برخی جریان های فمنیستی در جهان، تنها مساله تساوی حقوق مطرح نیست؛بلکه مقولات زن ومرد به طور کلی نفی می شود ودر اینجا تشابه حقوق زن ومرد بیشتر به چشم می آید.

این دیدگاه افراطی در حمایت از حقوق زنان، مسخ انسانیت را در پی دارد. این دیدگاه زن را از هویت زنانه خود، یعنی هویتی که به عنوان همسر یا مادر دارد جدا می کند و مرد نیز به عنوان پدر و مرد خانواده در جایگاه واقعی خودش قرار ندارد.

اشتغال زنان در غرب بعد از انقلاب صنعتی به صورت گسترده شکل گرفت. افزایش مشارکت زنان در عرصهُ فعالیت اقتصادی و اشتغال به سبب نیاز شدید جوامع صنعتی به نیروی کار ارزان بود نه به علت اینکه گسترش مشارکت زنان در جهت رعایت شخص ومنزلت آنان باشد. از آغاز انقلاب صنعتی تا کنون زنان در عرصه های مختلف اقتصادی فعالیت می کنند، ولی رفتار غرب با آنها هیچ گاه مبتنی بر تساوی حقوق زن ومرد نبوده واین امری است که طبق اطلاعات و آمارهای رسمی منتشر شده به وسیله مجامع بین المللی و ملی، در دو بعد مقدار دستمزد و کیفیت شغل احراز شده زنان که در مرحله ای پایین تر از مردان قرار دارند قابل توجه است.

امروزه اندیشمندان و متفکران غربی به این نتیجه رسیده اند که فقط کار خارج از خانه مصداق اشتغال نیست، بلکه کار در منزل هم فعالیت اقتصادی و مصداق اشتغال است؛ اما کاری پنهان است که دستمزد ندارد. تا همین اواخر در بخش عظیمی از ادبیات جامعه شناختی، کار بدون دستمزد، به ویژه کار زنان در محیط خانه، هرگز مورد ملاحظه قرار نگرفته بود. با این وجود، چنین کاری برای اقتصاد به اندازه اشتغال مزدی ضرورت دارد. به طور تخمینی کار در خانه معادل یک سوم مجموع تولید سالانه یک اقتصاد مدرن ارزش دارد. گیدنز جامعه شناس غربی می نویسد:«کار بی مزد خانگی اهمیت زیادی برای اقتصاد جامعه دارد، برآورد شده است که کارخانه بین 25 تا 40 درصد ثروت ایجاد شده در کشور های صنعتی را در بر می گیرد»

امروزه غرب در حالی که خود از درون دچار مشکل بزرگی شده و هنوز اطمینانی به سودمندی دست آوردهای تمدن خود ندارد، تلاشی بی وقفه برای تثبیت فکر جهان شمولی اصول فرهنگی خود و پای بند نمودن دولت ها بر پذیرش و رعایت این اصول، دنبال می کند. یکی از موضوعاتی که در حوزه حقوق زنان مطرح است، اشتغال زنان است. غرب با نادیده گرفتن تفاوت های تکوینی وطبیعی زن ومرد، برابری حق اشتغال زنان با مردان را مطرح می کند. حال آن که دولت های غربی، خود در عمل با مشکلات وموانع زیادی در خصوص برابری حق اشتغال زنان و مردان روبرو هستند و تبعیض در این مورد در جوامع غربی کاملا مشهود است.

همچنین بسیاری عقیده دارند که هرم سنی زنان شاغل غیرعادی ایت؛ زیرا نوسانی خلاف معمول در جهت مقابل هرم سنتی اشتغال مرد از خود نشان می دهد؛ بنابراین، عللی که بر نوسان توضیع ارقام اشتغال بر حسب سن زن اثر می نهند، خانواده وتعداد فرزندان است که اثر آن را درتمام کشورها فارغ از رژیم سیاسی آنان می بینیم. در کشوری نظیر فرانسه به شکل منظم، با تولد اولین فرزند بازگشت زن به خانه آغاز می شود وبا دومین فرزند مقاومت زن در بازار کار باز فروکش می کند.
طبقه بندی: حقوق خانواده، 
برچسب ها: اشتغال زنان در غرب، زنان در غرب، غرب و جایگاه زن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 3 تیر 1391 | توسط : امید | نظرات()