تبلیغات
عادلانه - ویژگی های مقررات حقوقی - قسمت دوم
" ـ اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً "
در ادامه ی ذکر ویژگی های مقررات حقوقی، در این پست دومین ویژگی را مطرح می کنیم:

..

ب: الزامی بودن:

حقوقدانان، الزام را به عنوان ویژگی و فصل مشخص کننده ی قواعد حقوقی از قواعد اخلاقی برشمرده اند. مقصود آن است که قواعد و مقررات حقوقی بر افراد تحمیل می شود و باید بابت انجام ندادن آن پاسخگو باشند.

به گفته ی هابز در کتاب تاریخ فلسفه حقوق : « بطور کلی حقوق توصیه نیست، بلکه فرمان است. »

این قابلیت الزام و اجبار و مطالبه ی آن ؛ از این امر ناشی می شود که حقوق، مرزی بین رفتار چند فرد است و حق هر کسی مستلزم بوجود آمدن تکلیف الزامی بر عهده ی دیگران است. از این رو با بوجود آ مدن این تکالیف، و اینکه این تکالیف صفت « قابلیت اجبار » را دارند، از طریق حکومت قابلیت مطالبه و اجبار دارند.

به لحاظ تلازم حق و تکلیف، در برابر هر حقی که به « صاحب حق» داده می شود، تکلیفی نیز بر « طرف مقابل حق»  تحمیل می شود. و ازاین رو این حق از سوی دارنده ی حق قابل مطالبه است که لازمه ی آن داشتن ضمانت اجرا است.

هرچند قواعد اخلاقی نیز بصورت « باید ها و نباید ها» است ولی قابل مطالبه نیست بلکه توصیه ای صرف است که آثار آن در کمال و انحطاط نفس ظاهر می شود.

طبقه بندی: فلسفه حقوق، 
برچسب ها: ضمانت اجرا، ویژگی های حقوق، تفاوت حقوق و اخلاق،
مطالب مرتبط: ویژگی های مقررات حقوقی - قسمت اول، ضرورت قانون و مقررات حقوقی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 17 مرداد 1391 | توسط : Ali | نظرات()