تبلیغات
عادلانه - حکم فقهی برخی از نتایج شبیه سازی
" ـ اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً "

حكم نتایج و پیآمدهاى شبیه سازى

در هریك از اقسام شبیه سازى نتایجى به دست مى آید كه جداگانه احكامشان بررسى مى شود:

حكم شبیه سازى عضو

نتیجه شبیه سازى تقلیدى، به دست آوردن عضو جدیدى مثل پوست است. بدون شك در مورد انسان، از این عضو جدید براى درمان كسى كه سلول از آن گرفته مى شود، مى توان استفاده كرد. جاى توهم این شبهه نیست كه بدون رضایت صاحب عضو استفاده از آن حرام است. اگر هم احتمال حرمت چنین درمانى داده شود اصل برائت آن را دفع مى كند. همچنین شكى نیست كه از این عضو مى توان براى درمان بستگان شخص صاحب سلول و یا دیگران با رضایت یا با خریدن از وى، استفاده كرد

ممكن است گفته شود: عضو جدید اگر مشتمل بر گوشت وخون باشد همانند اعضایى كه از انسان زنده جدا مى شود، نجس است

بدون شك روایاتى كه در مورد نجاست اعضاى جدا شده از انسان وارد شده است،  شامل عضو شبیه سازى شده نمى شود، بنابراین اگر در طهارت و نجاست آن شك كنیم، با اجراى اصل طهارت، اشكال برطرف خواهد شد.

حكم شبیه سازى انسان: در شبیه سازى تقلیدى از انسان است كه- اگر علوم در آینده به چنین پیشرفتى برسند- طفل شبیه سازى شده یا فقط، پدر دارد و مادر ندارد، یا فقط مادر دارد و پدر ندارد؛ زیرا تخمك زنى كه از هسته خالى شده است، بیش از این در تكوین طفل تأثیرى ندارد كه سیتوپلازم آن غذاى مناسبى براى رشد نطفه مى شود. بنابراین نطفه حقیقى، هسته سلولى است كه از عضو یك مرد یا زن- ولو همین زن صاحب تخمك- گرفته مى شود. براین اساس، شخصى كه براى شبیه سازى از او سلول گرفته مى شود، اگر مرد باشد، پدر این طفل و اگر زن باشد، مادر او محسوب مى شود.

در مشروع بودن این پدر یا مادر، عقد شرعى شرط نیست؛ زیرا عقد شرعى در جایى لازم است كه فرزند از طریق تلقیح سلولهاى جنسى به دنیا بیاید.

بدین ترتیب نسب این طفل از هر جهت روشن مى شود و با اطلاق ادله نسب، تمام احكام نسب بر او مترتب مى شود. فرض انصراف ادله نسب به نسب حاصل از ازدواج طبیعى، انصراف بدوى ناشى از آن است كه در عصر صدور روایات، تنها از این طریق نسبت برقرار مى شده است.

طبقه بندی: شبهات فقهی- حقوقی، 
برچسب ها: شبه سازی، نتایج شبیه سازی، فقه و شبیه سازی، کروموزوم، همزادسازی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 31 مرداد 1391 | توسط : امید | نظرات()